Nie trzeba być świetnym w pieczeniu ciast, by zadowolić swoich bliskich pysznymi, różnorodnymi wypiekami. Wystarczy jeden prosty przepis na ciasto, dzięki któremu będziemy mogli serwować różnorodne wypieki i dania obiadowe. Jak to możliwe? Wszystko dzięki wspaniałym tartom, które przygotować możemy szybko i bezpiecznie, bez obawy, że ciasto się nie uda. Zarówno słodkie jak i słone tarty stworzyć możemy z ulubionych składników, jak również z tych, które aktualnie mamy w lodówce. Sekretem dobrej tarty jest zawsze odpowiedni przepis i właściwe jej wypieczenie. Tarty to zdecydowanie proste ciasta dla początkujących, które dają nam szerokie pole do kulinarnego popisu!
Ciasto na tartę jest bazą, na której możemy wyczarować wiele dań. Jak je przygotować, by wychodziło zawsze smaczne? Możemy wykorzystać gotowe ciasto kruche Delecta, które uratuje nas, gdy pojawią się niespodziewani goście, lub gdy najdzie nas niespodziewanie ochota na coś smacznego i sycącego. Ciasto kruche od Delecty wymaga dodania jedynie jednego jajka oraz dobrego masła (125g). Warto mieć je zawsze pod ręką! Wypiekamy je w formie do tart w temperaturze 190⁰C przez 20-30 minut. Pamiętajmy zawsze o nakłuciu ciasta przed włożeniem do piekarnika i włączmy funkcję grzania góra-dół. Termoobieg za bardzo wysuszyłby ciasto i sprawiłby, że byłoby zbyt kruche.
Tradycyjny przepis na ciasto do tarty również nie jest skomplikowany, potrzebujemy jedynie:
- 250g mąki pszennej
- 1 żółtko
- 125g masła
- 50 ml wody
- Pół łyżeczki proszku do pieczenia
- Sól/cukier w zależności od rodzaju wypieku
Mąkę siekamy z zimnym masłem, dodajemy żółtko i wodę. Dosypujemy sól/cukier oraz proszek do pieczenia i szybko wyrabiamy. Wstawiamy do lodówki na co najmniej pół godziny. Po tym czasie wykładamy do formy, nakłuwamy i pieczemy w 190⁰C przez około pół godziny bez termoobiegu.
Przepis podstawowy wystarczy by wyczarować na nim prawdziwe kulinarne pyszności. Oczywiście możemy go modyfikować i wykorzystywać przepisy na przykład z dodatkiem miodu czy kakao w przypadku słodkich tart.
Tarta na słono
Tarty z powodzeniem mogą zastąpić drugie danie, lunch czy kolację. Wszystko zależy od tego jaki farsz do nich przygotujemy. To danie jest świetną propozycją dla osób, które nie lubią wyrzucać resztek jedzenia jak również dla tych, którzy lubią wykwintne dania. Bardzo popularnym przepisem jest tarta z kurczakiem i suszonymi pomidorami, do spróbowania której zachęcamy. Nadzieniem tarty może być również fasolka szparagowa zaprawiona śmietaną, musztardą, jajkiem i startym serem. Interesującym pomysłem, który zaskoczy domowników znudzonych monotonią w kuchni, będzie tarta z pieczarkami i ulubionymi dodatkami takimi jak kurczak czy kawałki łososia. Tarta może być zdrowszym zamiennikiem pizzy – możemy bowiem przyrządzić ją w równie smakowity sposób wykorzystując więcej świeżych warzyw.
Przygotowując tartę w wersji na słono warto użyć własnej wyobraźni i połączyć składniki, których nie wykorzystalibyśmy w tradycyjnym daniu obiadowym. W tarcie nie bójmy się nowości – jeśli nigdy nie przygotowywaliśmy cykorii, roszponki czy szparagów, mamy szansę połączyć je tutaj z orzechami włoskimi czy jarmużem. Jeżeli warzywa i sos wymagają zapieczenia w piekarniku pamiętajmy, by wykładać je na podpieczony już spód tarty. Czas jej pieczenia skróćmy o około 5-10 minut, by nie przypaliła się od spodu podczas zapiekania całości.
Słodka strona tarty
Tarta na słodko to prawdziwe pole do popisu dla wielbicieli deserów. Do słodkiej tarty użyć możemy niemal każdego nadzienia – rozmaitych kremów, budyniów, owoców czy bakalii. Przygotowaliśmy garść inspiracji dla tych, którzy dopiero raczkują w tej pięknej sztuce! By przygotować tartę na słodko przygotuj spód z wykorzystaniem ciasta kruchego Delecta, następnie nadziej go ulubionymi dodatkami. Pomysły na ciekawe przepisy na ciasta:
- Maliny
1 opakowanie budyniu śmietankowego mieszamy z ½ szklanki mleka skondensowanego i dodajemy dwa żółtka, mieszamy do uzyskania gładkiej konsystencji. Dodajemy kolejne 250 ml skondensowanego mleka i gotujemy przez około 10 minut do stężenia masy. Wylewamy na gotowy spód a na całość wykładamy maliny (ok pół kilograma). Ciasto powinno chłodzić się w lodówce przez kilka godzin przed podaniem.
- Czekolada i wiśnie
W garnku doprowadzamy do wrzenia śmietankę 30%, dodajemy tabliczkę gorzkiej czekolady, by się rozpuściła. Wlewamy roztrzepane żółtka z dwóch jajek i gotujemy przez około trzy minuty energicznie mieszając. Gdy zgęstnieje wylewamy na przygotowany spód i odstawiamy do ostygnięcia. Smarujemy konfiturą wiśniową (ok 200g) i posypujemy wiórkami kokosowymi. Chłodzimy przez ok. godzinę.
- Suszone owoce
30 ml śmietanki 30% mieszamy z 2 łyżeczkami wody z kwiatu pomarańczy i dwoma żółtkami. Wykładamy na podpieczony spód i układamy ulubione suszone owoce. Zapiekamy przez 20 min.