tarta z pomidorami

Ciasta z warzywami

Moda jest zjawiskiem, z którym spotykamy się niemal w każdej sferze naszego życia. Muzyka, styl ubierania, sposób spędzania wolego czasu zmieniają się wraz z aktualną modą – nie inaczej jest również w przypadku wypieków! Obecnie lubimy jeść zdrowo, lubimy mieć poczucie, że każdy zjedzony przez nas posiłek dobrze służy naszemu organizmowi. Dlatego pojawia się tak wiele przepisów na ciasta fit, wypieki bezglutenowe czy wegańskie. Dużą popularnością cieszą się również ciasta warzywne, które smakują tak jak te tradycyjne – są przede wszystkim słodkie i smaczne.

Dodatek warzyw może wręcz wzbogacić ich smak i wydobyć zupełnie nieznane i zaskakujące wrażenia! Nie każde warzywo nadaje się jednak na dodatek do ciasta – poniżej przedstawiamy przepisy na wyborne ciasta z wykorzystaniem darów przydomowego ogródka. Wiele przepisów z wykorzystaniem warzyw, w szczególności na tatry znajdziesz na stronie: . Polecamy!

Wypieki z burakami

tarta z burakami

Buraki są jednymi z najzdrowszych warzyw. Pomagają zwalczyć anemię, podnoszą odporność i polecane są w profilaktyce chorób nowotworowych. Jak można wykorzystać je w wypiekach i przemycić w atrakcyjnej formie dla małych niejadków? Przepisów na wypieki z burakami jest co najmniej kilka a najsmaczniejszy wydaje się być ten na ciasto czekoladowe z burakiem w roli głównej!

Składniki:

  • 200 g cukru
  • 180 g mąki
  • 50 g kakao
  • 3 jajka
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 250 g ugotowanych buraków
  • 100 g gorzkiej czekolady
  • 200 g oleju

Ugotowane buraczki przerabiamy na puree za pomocą praski. Przekładamy do misy miksera, dodajemy jajka i olej i miksujemy. Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia, kakao oraz cukrem i łączymy z masą buraczaną delikatnie mieszając składniki. Gorzką czekoladę drobno siekamy i dodajemy do masy. Tak przygotowane ciasto przelewamy do tortownicy i pieczemy w 170°C przez około 50 minut. Chłodne posypujemy cukrem pudrem lub polewamy polewą czekoladową.

Buraki można wykorzystać również do barwienia ciast i kremów. Ciekawy efekt uzyskamy mieszając dwie łyżki soku z buraka z cukrem pudrem – czerwony lukier będzie idealną ozdobą wszelkich ciasteczek i wypieków.

Ciasta marchewkowe

ciasto marchewkowe z jabłkami

Marchewka jest warzywem, które idealnie komponuje się ze słodyczą i konsystencją babeczek i ciast. Dzięki dodatkowi marchwi ciasto jest wilgotne i zdecydowanie zdrowsze od tradycyjnego. Jak przygotować ciasto marchewkowe by wyszło idealne? Wypróbuj nasz niezawodny przepis na ciasto marchewkowe z jabłkami i sosem cytrynowym!

Składniki:

  • ciasto marchewkowe Delecta
  • 100 ml wody
  • 150 ml oleju
  • 3 jajka
  • 2 jabłka

Na sos:

  • 30 g masła
  • 4 łyżki cukru
  • 2 cytryny

Ciasto od Delecty łączymy z wodą i olejem dokładnie wyrabiając i dodajemy pokrojone w kostkę jabłka. Przekładamy do tortownicy i pieczemy w 180°C przez około 45 minut. Cytryny szorujemy szczoteczką i parzymy wrzątkiem, z jednej z nich ścieramy skórkę. Wyciskamy sok do rondelka, dodajemy cukier i skórkę. Zagotowujemy i mieszamy do uzyskania odpowiedniej konsystencji po czym dodajemy masło i mieszamy aż do połączenia składników. Tak przygotowanym sosem polewamy chłodne ciasto.

Marchew jest składnikiem, który idealnie łączy się również z imbirem, cynamonem oraz wszelkiego rodzaju bakaliami i makiem. Ciasto marchewkowe doskonale smakuje również przełożone kremem w formie rolady.

Warzywa w piekarniku

Do ciast świetnie nadają się również warzywa takie jak szpinak, dynia, czerwona fasola, bataty a nawet cukinia. Warto wykorzystywać je w wypiekach zwłaszcza jeśli mamy dzieci. Najmłodsi z reguły unikają warzyw a podanie ich w słodkiej formie może zmienić ich nastawienie. Co dobrego wyczarować możemy z czerwonej fasoli? Zmiksowana z bananem i kakao świetnie nadaje się zarówno na ciasto jak również na kuleczki przypominające pralinki. Szpinak chętnie wykorzystujemy do przygotowania popularnego ostatnio ciasta leśny mech, które nie tylko świetnie smakuje, ale równie efektownie wygląda.

Ciasta warzywne mają jeszcze jedną istotną zaletę – w większości są bardzo proste w wykonaniu! Świetnym tego przykładem jest bardzo nietypowe korzenne ciasto selerowe przygotowane na bazie mąki gryczanej i ryżowej, cynamonu, daktyli i mleka roślinnego. Starty seler wystarczy wymieszać jedynie z resztą składników i upiec.