Ponadczasowe drożdżowe

Ciasto drożdżowe – zna i lubi je chyba każdy. Możemy robić je na tysiąc sposobów i zawsze smakuje wyśmienicie. Smak ciasta drożdżowego to zazwyczaj również smak słodyczy dzieciństwa. W czasach, gdy sklepowe półki świeciły pustakami sztuką było przyrządzenie świątecznego ciasta – drożdżowe sprawdza się jednak na każde okazje. Wystarczy zerknąć do przepisów z lat osiemdziesiątych (i nieco wcześniejszych), w których usiłowano stworzyć coś z niczego – w wielu przypadkach proste połączenia weszły do kanonu tych klasycznych i lubianych przez pokolenia.

Ciasto drożdżowe ma jednak znacznie bogatszą tradycję, która sięga ponoć czasów starożytnego Egiptu. Drożdże to nic innego jak grzyby jednokomórkowe, które rozmnażają się przez pączkowanie. Ich wykorzystanie w kuchni po raz pierwszy zastosowano właśnie w Egipcie. Gdy Nil zalał część spiżarni i zapasy, postanowiono wykorzystać zalane zbiory fermentującej już mąki i wypiekać z niej chleb. A był to właśnie chlebek drożdżowy.

Drożdże w kuchni

Drożdże znajdują szerokie zastosowanie w kuchni – wyróżniamy drożdże piekarnicze, piwne, winne, kefirowe czy kumysowe. W domowej kuchni ciasto drożdżowe pieczono zawsze chętnie – ciasta i bułeczki drożdżowe są niedrogie i łatwe w wykonaniu a przy tym wyjątkowo smaczne. Można je jeść nie tylko na deser, ale również na śniadanie i kolację. Doskonale łączą się zarówno ze słodkimi owocami i dżemami jak również z nadzieniami grzybowymi i farszami warzywno-mięsnymi. W każdej kuchni znajdzie się sprawdzony przepis na placki drożdżowe. Ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie drożdży i wszystkich składników, by nasze wypieki rosły… jak na drożdżach. Mamy dla Was kilka niezawodnych wskazówek!

Ciasto drożdżowe nie jest skomplikowane w wykonaniu, wymaga jednak od nas poświęcenia odpowiedniej ilości czasu i cierpliwości. Pamiętajmy, że drożdże nie lubią przeciągów i chłodu – wyrosną jedynie w odpowiednich warunkach! Bardzo ważna jest temperatura składników, z których będziemy zagniatać ciasto. Mleko używane do rozczynu świeżych drożdży powinno mieć temperaturę 37⁰C, gdyż wtedy pobudzi je  do pracy. Jeśli używamy tych suszonych podgrzejmy mleko do temperatury 45⁰C. Pozostałe składniki nie mogą być zimne, wyciągnięte prosto z lodówki, ale w temperaturze pokojowej.

Do wypieku ciasta drożdżowego używajmy mąki (białej lub razowej) typu minimum 500. Zawsze przesiewajmy mąkę. Idealna będzie lekko podgrzana. Nieodłącznym składnikiem jest również tłuszcz. Do wypieków słodkich używajmy świeżego masła – roztopionego lub sklarowanego. Nie powinno być zbyt gorące ale letnie tak by nie zabić drożdży.

Jakie drożdże wybrać na nasze ciasto? Do wyboru mamy drożdże instant, suszone i świeże – te ostatnie zdecydowanie są najlepsze. Jeśli pieczemy ciężkie ciasto z dużą ilością mąki i tłuszczu powinniśmy używać więcej drożdży niż w przypadku na przykład delikatnej chałki. Jeśli chcesz spróbować klasycznego, letniego ciasta zapraszamy do wypróbowania przepisu na ciasto drożdżowe z jagodami!

Pyszne drożdżowe ciasto jagodowe

drożdżowe ciasto jagodowe

Składniki:

  • Szklanka ciepłego mleka
  • 3 szklanki mąki tortowej
  • 2 jajka
  • ½ kostki świeżych drożdży
  • ½ szklanki drobnego cukru
  • 25 g margaryny
  • 2 łyżki wody
  • Jagody

Wykonanie:

Rozrabiamy drożdże w ciepłym mleku i odstawiamy na chwilkę. W dużej misce umieszczamy mąkę, jajka, cukier, margarynę i dodajemy mleko z drożdżami. Wyrabiamy ciasto dokładnie i dość długo. Odstawiamy na około pół godziny w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Formę do pieczenia  (najlepiej okrągłą) smarujemy tłuszczem i nakładamy połowę ciasta. Wykładamy jagody (lub inne ulubione owoce). Przykrywamy pozostałą częścią ciasta i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180⁰C na 40 minut.

Jak wyrabiać ciasto tego typu? Bardzo częstym błędem przy wyrabianiu ciasta drożdżowego jest dosypywanie mąki, gdyż konsystencja wydaje się być zbyt luźna. Ciasto drożdżowe lubi jednak długie wyrabianie i jeśli poświęcimy na nie dłuższą chwilę lepiące się do rąk ciasto, w końcu stanie się mniej lepkie dzięki glutenowi. Powstaje on właśnie w procesie długotrwałego wyrabiania ciasta i wpływa na jego porowatość, konsystencje i elastyczność. Warto więc zakasać rękawy, gdyż smak drożdżowego z ulubioną kawą jest nie do przecenienia!