sernik z jagodami

Sposób na pyszny sernik

Sernik jest jednym z najbardziej popularnych ciast – sposobów jego wypieku jest mnóstwo, jednak sekretem dobrego sernika zawsze jest odpowiedniej jakości ser. Podobno miłośników tego ciasta podzielić można na dwie grupy: tych, którzy nie znoszą rodzynek w serniku oraz tych, którzy uważają je za przysłowiowe wisienki na torcie. Bez względu na to, do której grupy należysz, dziś zdradzimy Ci sekrety najsmaczniejszego sernika, który powali na kolana nawet najbardziej wymagającą teściową, sprawiając, że przy jego konsumpcji spędzicie naprawdę słodkie chwile. Aby nie były to tylko chwile, pamiętajcie, by najpierw sprawdzić, czy na to spotkanie dodanie rodzynek do sernika to na pewno dobry pomysł!

Tytułem wstępu należy zaznaczyć, że sernik nie jest zwykłym ciastem – to wypiek, który zapisał się na kartach historii jako wyjątkowa nagroda, plasująca się tuż za wieńcem laurowym. Zacną porcję sernika, wysokobiałkowej, regenerującej przekąski, otrzymywali bowiem zwycięzcy pierwszej Olimpiady w 776 r. p.n.e. Najstarszy zapisany przepis na sernik zawdzięczamy zaś niejakiemu Aegimusowi. Aegimus był greckim fizykiem i lekarzem, który w swoim traktacie z V w. p.n.e. (uznanym za pierwszą książkę kucharską świata), opisał sposób wypieku tego cukierniczego rarytasu.

Zanim przepis na sernik trafił pod nasze rodzime „strzechy” przebył długą drogę – był bowiem (obok niewolników, miast i bogactw) zdobyczą wojenną. Gdy Rzymianie podbili Grecję, przejęli wszystkie jej dobrodziejstwa, posiedli również przepis na to wyjątkowe ciasto, które wzbogacili o jajka i podawali na ciepło. Rzymianie, jako wyjątkowo religijny naród, w ofierze składali nie tylko głowy swoich wrogów, ale również… sernik! Historyczne zawieruchy zaprowadziły to ciasto do Hiszpanii, gdzie znamy je jako quesada. Do Polski dotarł prawdopodobnie dzięki wyprawie Jana III Sobieskiego na Wiedeń, stąd znamy sernik wiedeński.

Jakie są najpopularniejsze odsłony sernika pojawiające się na naszych rodzimych stołach? Przede wszystkim są to serniki na kruchym cieście z brzoskwiniami i innymi owocami, seromaki, serniki z rosą, te gotowane czy popularny sernik krakowski. Ser zawsze dobrze smakuje również w połączeniu z budyniami.

sernik krople rosyPamiętajmy, że najbardziej lubimy to, co dobrze znamy. Jeśli więc szykujemy sernik na spotkanie z rodziną, warto sięgnąć po sprawdzone przepisy takie jak kruche ciasto – sernik krople rosy i wzbogacić je o nieco nietradycyjne dodatki, by smak nie okazał się tak oczywisty. Ten . Zaczynajmy!

Ciasto:

  • Ciasto kruche Delecta
  • 100 g mocno schłodzonej margaryny
  • 2 żółtka
  • 1 łyżka wody

Masa serowa:

  • 2 budynie śmietankowe Delecta
  • cukru
  • 5 białek
  • 3 żółtka
  • Pół szkl. oleju
  • Sok z cytryny
  • 2 szkl. mleka
  • Szczypta soli
  • Pół szkl. cukru
  • 750 g półtłustego sera

Wykonanie:

Zawartość torebki miksujemy z żółtkami, wodą i margaryną. Pod koniec łączenia składników wyrabiamy je rękami. Gdy dobrze się połączą, wykładamy ciastem blachę (spód i boki). Tak przygotowane ciasto wstawiamy do nagrzanego do 180⁰C piekarnika.

Do zmielonego wcześniej twarogu dodajemy żółtka, cukier, budynie i olej. Całość miksujemy do uzyskania gładkiej konsystencji. Osobno ubijamy pianę z 3 białek z solą i dodajemy do masy. Nakładamy na upieczone ciasto i wstawiamy do piekarnika na 45 min. Na koniec przygotowujemy pianę z 2 białek, którą ubijamy z cukrem. Wykładamy na wierzch ciasta po 30 min. Na kolejne 15.

Jeśli chcemy poeksperymentować z tradycyjnym przepisem, warto dodać do niego np. budyń czekoladowy zamiast śmietankowego, czy owoce.

Przy pieczeniu sernika, bez względu na przepis podstawowy, powinniśmy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami:

  • Do sernika dodajemy zawsze przesianą z sodą lub proszkiem do pieczenia mąkę, dzięki temu napowietrzy się ona sprawiając, że sernik będzie miał odpowiednią konsystencję
  • Najlepszym serem będzie ten tłusty lub półtłusty. Powinien być on zmielony dwa lub trzy razy by otrzymać jednolitą, zwartą masę bez jakichkolwiek grudek. Możemy wybrać również już gotowy, zmielony ser – zdecydujmy się ten wysokiej jakości i sprawdzajmy składy! Wszelkie tajemniczo oznaczone dodatki powinny wzbudzić naszą czujność!
  • Zawartość jajek w serniku (jak przystało na niedietetyczne, więc pyszne ciasto) jest wysoka – zazwyczaj na kg sera przypada ok. pięć jajek (są wersje nawet z dziesięcioma!). Żółtka łączymy z serem, białka ubijamy na sztywno z cukrem i dodajemy do masy. Bardzo istotne jest to, by miksować masę serową krótko. Im dłużej ubijamy ser tym większe prawdopodobieństwo, że opadnie po wyjęciu z piekarnika
  • Dodatkiem, który sprawi, że nasz sernik będzie delikatniejszy będzie śmietana (lub w wersji mniej kalorycznej jogurt naturalny)
  • Tradycyjny sernik pieczemy długo: przez ok 1-1,5 godziny w niskiej temperaturze (150⁰C – 170⁰C). Przy wypieku sernika zrezygnujmy z termoobiegu. Dzięki temu będzie miał szansę wyrosnąć zachowując jednocześnie wilgotną, nie za suchą konsystencję. Dobrze jest również przytrzymać ciasto w piekarniku do momentu ostygnięcia, by nie opadło.
  • Zanim zaczniemy przygotowywać masę serową wyjmijmy wszystkie składniki z lodówki na około godzinę przed rozpoczęciem pracy, by nabrały temperatury pokojowej. Dzięki temu nasze ciasto nie popęka podczas pieczenia (uwaga: ciasto kruche przygotowuje się na zimno)
  • Pamiętajmy, by pokroić sernik tuż przed podaniem. Musi być on dobrze schłodzony. Warto więc wsadzić go do lodówki na około 3 godziny przed zaserwowaniem

Przed podaniem nie zapomnijmy wspomnieć naszym domownikom jaka jest historia tego ciasta – niech poczują się wyjątkowo smakując przysmak olimpijczyków!