beziki z jeżynami

Bezowa chmurka smaku

Idealna beza powinna być krucha z wierzchu i delikatnie miękka w środku – taką bezę lubimy najbardziej i choć nie zawsze wychodzi, nawet tą nieco mniej doskonałą wykorzystać możemy w licznych deserach. Bezy są bardzo wdzięcznymi wypiekami, gdyż nie wymagają użycia wielu składników a piecze się je bardzo szybko. Sekretem idealnie wypieczonej bezy jest natomiast sposób ubijania białek, dodatki oraz odpowiednia temperatura pieczenia.

Jeśli więc zastanawiamy się co zrobić z pozostałymi (na przykład po upieczeniu kruchego ciasta) białkami, nie wahajmy się – do bezy mogą się przekonać nawet te osoby, które uważają ją za zbyt słodki deser. Siła tkwi w dodatkach!

Bezy w różnych odsłonach

beziki z truskawkamiBezy kocha cały świat – niemal w każdym kraju znajdziemy miłośników tych kruchych deserów. Najprostszym sposobem ich przygotowania jest podanie bezy solo. By beza wyszła należycie wystarczy trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim miska, w której ubijać będziemy białka powinna być sucha i czysta. Same białka muszą być w temperaturze pokojowej i nie zawierać najmniejszych śladów żółtka. Początkowo powinno się ubijać białka na najmniejszych obrotach, by stopniowo zwiększać ich moc. Dodatek szczypty soli lub kwaśnego winianu potasu sprawi, że będzie sztywniejsza. Samo pojęcie bezy idealnej w różnych krajach jest nieco odmienne. We Francji bezy nie są tak bardzo kruche, natomiast we Włoszech i Szwajcarii idealna beza cechować się musi właśnie sztywnością i dobrze zachowanym kształtem.

Francuzi z blatów bezowych przełożonych lodami stworzyli tort lodowy zwany vacherin. Beza z dodatkiem zmielonych migdałów, przełożona kremem maślanym to dacquoise lub palois. W Anglii zjeść możemy Eton mess – deser złożony z bitej śmietany, truskawek i pokruszonych kawałków bezy. Amerykanie uwielbiają zaś połączenie zimnych lodów i gorącej bezy: backed Alaska to deser znany już od końca XIX wieku.

Królowa wszystkich bez – Pavlova

Bezowy tort Pavlovej znany jest na całym świecie za sprawą Anny Pavlovej pochodzącej z St. Petersburga primabalerinie, która na przełomie XIX i XX wieku podbiła świat tańcząc w najbardziej znanych klasycznych baletach. Podbiła serca Europejczyków, występowała w obu Amerykach oraz w Nowej Zelandii i Australii. Tam, podczas światowego turnee prezentującego Umierającego Łabędzia, zachwycił się nią miejscowy mistrz cukiernictwa i inspirując się jej zwiewną, eteryczną postacią stworzył po raz pierwszy ten torcik bezowy. Kruchy z wierzchu, zaskakujący konsystencją w środku, przełamujący smak licznymi owocami. Symbolizowało to samą osobę Anny Pavlovej – filigranowej młodej dziewczyny, pięknej ale niezłomnej w pracy i niezwykle utalentowanej. Tak przynajmniej głosi legenda a Australia i Nowa Zelandia do dziś toczą spór o to, gdzie po raz pierwszy powstał ten niezwykły deser. I choć może się wydawać, że to tort trudny w przygotowaniu, bez problemu przygotujemy go w domu: wystarczy jedynie dobry przepis i wprawa w pieczeniu bez!

Pavlova z jeżynami

pavlova z jeżynami

składniki:

  • 6 białek
  • 250 g drobnego cukru
  • 1 łyżka octu winnego
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej

krem:

  • Mix do śmietany Delecta
  • 250 g serka mascarpone
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 400 ml śmietany kremówki 30%
  • mus jeżynowy (można zastąpić innym)
  • jeżyny i świeże owoce do dekoracji

Rozgrzewamy piekarnik do 180°C. Cukier i mąkę ziemniaczaną dokładnie mieszamy. Ubijamy białka stopniowo dodając cukier z mąką. Gdy piana zaczyna sztywnieć dodajemy stopniowo ocet winny i ubijamy przez następne kilka minut do całkowitego rozpuszczenia cukru. Na wyłożonym na dwóch blachach pergaminie rysujemy koło o średnicy około 22 cm. Przekładamy bezę tak, by wypełniła koło, zmniejszamy temperaturę do 140°C i pieczemy przez około półtorej do dwóch godzin. Beza będzie gotowa, gdy wierzch zacznie lekko pękać. Upieczoną bezę zostawiamy w uchylonym piekarniku do całkowitego ostygnięcia.

W tym czasie do wysokiego naczynia przelewamy śmietanę z mixem do śmietan i ubijamy na sztywno. Stopniowo, nadal ubijając, dodajemy serek mascarpone i cukier puder. Delikatnie przekładamy jedną bezę na paterę, tak by się nie pokruszyła. Wykładamy na nią połowę kremu i mus jeżynowy. Przykrywamy drugą bezą, przekładamy pozostały krem i zdobimy obficie świeżymi owocami.

Więcej przepisów na bezy polecamy szukać na stronie w portalu Delektujemy.pl!